Apple snails (Jablkové slimáky) - Ampulárky rodu Ampullariidae

shell
Základný návod na chov apple snails (jablkových slimákov) v akváriu alebo v umelom jazierku (slovenská verzia). Viac podrobných informácií nájdete v ostatných častiach tejto webstránky - www.applesnail.net

 

Úvod

Jablkové slimáky - čelaď Ampullariidae sú bežné sladkovodné slimáky v mnohých tropických oblastiach sveta a viaceré druhy sa stali populárnymi a chovajú sa v akváriách. Ich atraktívny výzor a relatívne veľké rozmery (5 -15 cm, záležiac na druhu) prispievajú k ich obľúbenosti. Hoci sú populárne, tieto slimáky - tiež volané mystery snails (záhadné slimáky) stále obklopuje veľa mylných predstáv. Napríklad, väčšina populárnych kníh o akváriách ich volá Ampullaria gigas a Ampullaria cuprina, hoci tieto názvy sú nielen chybné, ale vo vedeckej literatúre už roky zastaralé. Tieto problémy s pomenovaním sú pochopiteľné, keďže mnohé diela autorov ktorí týchto slimákov opísali v 18. a v 19. storočí moderná literatúra neuvádza. Podľa momentálne uznávaného označenia, čelaď jablkových slimákov (Ampullariidae) sa delí na viaceré rody: Asolene,Felipponea, Marisa a Pomacea pochádzajú z Nového Sveta (Južná Amerika, Stredná Amerika, Veľké a Malé Antily a južná časť USA), a Afropomus, Lanistes a Saulea sú z Afriky. Rod Pila žije v Afrike a aj v Ázii. Mnohí si myslia, že všetky slimáky - vrátane jablkových slimákov - sú hermafroditi, ale to je len jeden z bežných omylov, pretože jablkové slimáky sú rozdielneho pohlavia. Tento fakt sa stane dosť dôležitým, keď sa rozhodnete tieto slimáky rozmnožovať, alebo im v tom, práve naopak, zabrániť. Bohužial, len podľa výzoru nie je jednoduché určiť pohlavie väčšiny druhov jablkových slimákov, ak ich len nevidíte práve keď sa pária, alebo keď samička ukladá vajíčka.

 

Výskyt a adaptácia
Jablkové slimáky obývajú rôzne druhy ekosystémov od močiarov, kanálov a rybníkov až po jazerá a rieky. Väčšina druhov uprednostňuje stojaté vody, len pár druhov sa prispôsobilo k životu v rýchlo prúdiacich vodách.

Siphon
Dýchanie pomocou syfónu (Pomacea canaliculata).

Kombinácia plúca/žiabre svedčí o ich adaptácii k životu vo vode chudobnej na kyslík. Často sú to močiare a plytké vody. Bez plúc by boli celkom odkázané na žiabre, čo by znížilo ich šancu na prežitie. Ďalšou výhodou dýchania kyslíka v kombinácii s viečkom na ulite (operculum) je schopnosť prežiť obdobia sucha, ktoré sú v týchto oblastiach časté. Keď voda uplne vyschne, zahrabú sa do substrátu a leto prespia s tesne zavretým viečkom na ulite. Keď sú podmienky vhodné (nie je sucho a nie je zima), slimáky leto neprespia a sú aktívne celý rok. Viečko ich okrem vyschnutia chráni aj od dravcov. Mnohé druhy, hlavne z čelade Pomacea z Južnej Ameriky majú ďalšiu anatomickú zvláštnosť - dýchací syfón. Tento orgán, vytvorený záhybom pokrývky dutiny na lavej strane hlavy je takmer neviditeľný keď ho práve nepoužíva. Z času na čas, keď si slimák potrebuje obnoviť rezervy vzduchu v pľúcach, svaly pokrývky sa stiahnu a pokrývka sa zmení na ohybnú trubičku (syfón), ktorá slimákovi umožní dýchať vzduch a pritom zostať pod vodou. To, že nemusí opustiť vodu je veľkou výhodou, pretože nad hladinou sú jablkové slimáky bezbranné voči vtákom, ktoré sa nimi živia. Ďalšou, ešte pozoruhodnejšou charakteristikou jablkových slimákov sú ich vajíčka. V čase kladenia vajíčok, samička opustí vodu a uloží vajíčka na vodnú vegetáciu, kmeň, skalu, alebo iný tvrdý objekt nad hladinou vody. Toto správanie sa je unikátne, a zatiaľ bolo pozorované len v čeladi jablkových slimákov. Zato nie všetky jablkové slimáky kladú vajíčka nad hladinou vody. Slimáky čelade Asolene, Felipponea, Lanistes, Marisa a pravdepodobne aj Afropomus a Saulea ukladajú vajíčka do želatinovej masy vo vode na vodné rastliny, kamene a rôzne iné objekty.

 

Bežné akváriové druhy
Je dôležité správne identifikovať jablkové slimáky, keďže odlišné druhy sa živia odlišne. Je takmer isté, že keď ste slimáka kúpili v obchode, máte Pomacea diffusa (mystery snails - záhadné slimáky, spike-topped apple snail, ivory snail) alebo Pomacea canaliculata , a keď má slimák plochú ulitu a je väčší než 2.5 cm s tmavými pruhmi alebo bez pruhov, máte Marisa cornuarietis jablkového slimáka (Giant ramshorn). Tento slimák nie je vždy zaradený medzi jablkové slimáky kvôli odlišnému vzhľadu. Zriedkavšie sa v obchode nájdu (väčšinou v USA) Pomacea paludosa (Floridský jablkový slimák). Len obľúbený Pomacea diffusa je vhodný pre akváriá so živými vodnými rastlinami, keďže sa živý hlavne odumretým a hnijúcim materiálom a jeho mäkké zuby nie sú schopne zničiť Vaše pekné vodné rastlinky.

Pomacea bridgesi
Pomacea diffusa (mystery snail) -záhadný slimák. Vyskytuje sa
vo viacerých farebných variantách.

Pomacea canaliculata
Žltý Pomacea canaliculata. .
Prírodná forma má hnedú ulitu s tmavými pruhmi.
Marisa cornuarietis
Marisa cornuarietis or Giant Ramshorn snail.

Tu je zjednodušený návod na identifikáciu na základe tvaru ulity. Dôležité: Pri identifikácii Vášho slimáka porovnaním s fotkami, ignorujte farbu. Existujú mnohé farebné variácie ulity a tela v rámci toho istého druhu (viď fotografiu slimákov Pomacea diffusa). A keď sa aj iné nové druhy objavia v obchode, nie je ich ľahké identifikovať.

Pomacea bridgesi
Pomace diffusa: ploché ramená závitov v 90°uhle. Ploché ramená sú menej očividné v posledných závitoch ulity. Rozmery: 45 - 65 mm.
Pomacea canaliculata
Pomacea canaliculata: závity majú vrúbik, a sú spojené v menej ako 90°uhle. Ulita je okrúhlejšia než Pomacea diffusa. Rozmery: 45- 80 mm.
Pomacea paludosa
Pomacea paludosa: takmer ploché spojenie závitov s uhlom väčším než 90°, čo dá vrchu ulity Kuželovitý tvar. Rozmery: 45 - 65 mm.

 

Starostlivosť a rozmnožovanie

Kde ich chovať
Jablkové slimáky sa dajú ľahko chovať v bežných akváriách, ale keďže im veľmi chutia vodné rastliny, nie sú najlepšou voľbou pre každého. Výnimkou je Pomacea diffusa, ktorý zdochne od hladu v akváriu plnom vodných rastlín, ak mu neposkytnete vhodnú stravu. Bohužiaľ väčšina ľudí, dokonca aj zamestnanci v špecializovaných obchodoch si myslia, že všetky slimáky škodia vodným rastlinám, čo je len ďalším nedorozumením. Jablkové slimáky spolužijú bez problémou s väčšinou rýb, ale samozrejme, nemali by byť spolu s druhmi, čo jedia slimáky. Tiež mnohé ryby sa pokúsia ochutnať slimákove tykadlá, ale to by nemalo byť problémom, pretože slimáky sa rychlo prispôsobia a schovajú si tykadlá v ulite. Všeobecne sa odporučuje asi 10 litrov vody pre každého jablkového slimáka strednej veľkosti. Tiež je dobré zakryť akvárium ak nechcete, aby Vám v noci ušli. Neboli by ste prvým, kto našiel svojho slimáka na dlážke. Zato je potrebné nechať pár centimetrový priestor medzi povrchom vody a krytom, kvôli vzduchu. Hoci majú aj žiabre, bez prístupu k vzduchu sa utopia. A ak chcete aby sa Vám množili, nechajte asi 10 cm priestoru, aby mohli uložiť vajíčka nad hladinou.

Eroded shell top
Keďje málo kalcia vo vode, ulita sa poškodí a vytvoria sa dierky. (Pomacea diffusa)

Kvalita vody
Jablkové slimáky nie sú náročné na kvalitu vody. Prežijú v nevhodných podmienkach lepšie než väčšina rýb. Zato by ste mali udržiavať kvalitu vody takú istú ako pre ryby (filtrácia, často vymieňať vodu, atď.) Keďže slimáky potrebujú kalcium na budovanie ich ulít, je treba sledovať pH vody. Potrebujú neutrálnu vodu (pH7) až tvrdú vodu (pH nad 7). Keď je voda príliž mäkká (málo kalcia), môžete zvýšiť koncentráciu kalcia pridaním rozdrveného mramoru, vápenca, morských mušiel, alebo prípravku, ktoré na to predávajú v obchodoch.

Potrava
Jablkové slimáky sa veľmi ľahko krmia, pretože zjedia takmer hocičo, z čoho vedia kúsok odtrhnúť a dať si do úst. Zelenina ako uhorky, špenát, mrkva a šalát, potrava pre rybky, zdochnuté rybky, ostatné slimáky a ich vajíčka, riasy, brine shrimp, to všetko im chutí. Ako to už bolo spomenuté, Pomacea diffusa jedia len veľmi mäkké a odumreté rastliny, a môžete ich krmiť granulkami rybej potravy alebo varenou zeleninou alebo nakladaným špenátom. Zato dajte pozor, aby ste týmito typmi potravy neznečistili vodu. Mali by ste im dať len toľko potravy, koľko zjedia, prv než to začne vo vode hniť. Zato sa nemusíte báť, že ich prekrmíte, ale bolo by dobré dať im menej v menších akváriách, aby sa zabránilo produkovaniu príliž veľa výkalov. Keďže jablkové slimáky majú veľa mikroorganizmov v črevách ktoré im napomáhajú stráviť potravu, voda sa môže od týchto mikroorganizmov zakaliť. Nie je to škodlivé, a dokonca to môže slúžiť ako potrava pre Vaše rybky. Ale správne filtrovanie vody a obmedzenie množstva potravy to môže eliminovať.

Teplota
Jablkové slimáky sú tropické živočíchy (okrem niektorých rodov, ako Felipponea a Asolene, ktoré sú subtropické), a teplota vody by mala byť medzi 18-28°C. Slimáky sú aktívnejšie keď je voda teplejšia, a sú takmer neaktívne pri 18°C. Ich pôvabné pohyby sa dajú najlepšie pozorovať pri 24°C a viac. Teplota vody nielenže ovplyvňuje ich aktívnosť, ale je tiež dôležitým faktorom ovplyvňujúcim rýchlosť životného cyklu. Vo vyšších teplotách je životný cyklus (narodenie po smrť) zkrátený zo 4 rokov (čoho sa dožije pri nižších teplotách) na menej ako rok, hoci rychlosť rozmnožovania rastie s teplotou.

Pomacea bridgesi
Páriace sa Pomacea diffusa Samček vľavo.

Rozmnožovanie
Úspech rozmnožovania jablkových slimákov záleží na viacerých faktoroch. V prvom rade, potrebujete mať samčeka aj samičku, a to je hneď problém číslo jedna: ako viete, že ich máte oboch? Bohužiaľ, rozoznať ich nie je jednoduché. Najlepšie je mať viacerých slimákov, a tak máte šancu, že máte obe. Vyššie teploty vody a hojnosť potravy dá slimákom vhodné prostredie na párenie. Môže im to chvíľu trvať, takže buďte trpezlivý. Tiež ročné obdobie môže párenie ovplyvniť. Keď sú vajíčka hotové, samička v noci vylezie z vody hľadať vhodné miesto na uloženie vajíčok. V akváriu to bude stena akvária alebo kryt, v umelom jazierku to bude hocijaký objekt blízko k hladine . Je zjavné, že slimáky potrebujú dosť priestoru na uloženie vajíčok nad vodou.

Vajíčka
Vajíčka sú ukladané po jednom, a sú k sebe pripútané v pevnom obale. Najprv sú mäkké a zakalenej farby, ale behom hodín stvrdnú. Ich farba (biela, zelená, ružová až jasne oranžová - záležiac na druhu) sa objaví po 1-2 dňoch. Vajíčka by mali byť vlhké ale nie mokré, a vôbec by nemali byť zakryté vodou, pretože malí slimáčkovia sa tak utopia. Akvárium s krytom by mal udržať vhodné podmienky. Nie všetky jablkové slimáky ukladajú vajíčka na vzduch. Napríklad, bežný Giant Ramshorn (Marisa cornuarietis) má vajíčka vo vode v želatinových kôpkach.

depositing
Samička Pomacea canaliculata kladie vajíčka nad hladinou vody.

eggs
Jasné žlté vajíčka Pomacea canaliculata. Vajíčka Pomacea diffusa sú viac ružovej farby.
eggs
Akvatické vajíčka Marisa cornuarietis Giant Ramshorn.

 

babies
Malé Pomacea canaliculata. Vyzerajú ako miniatúry ich rodičov.

Malé slimáky
Po 2-4 týždňoch (záležiac na teplote) vyliahnú sa malé slimáčiky. Vak s vajíčkami stmavne a nakoniec sa slimáčiky prejedia cez vak a popadajú do vody. Keďže mnohé ryby ich jedia, mohli by ste ich premiestniť do iného akvária. Keďže nie je ľahké chytiť slimáčiky bez toho, aby ste im ublížili, je lepšie premiestniť celý vak s vajíčkami prv než sa vyliahnu. Navlhčite vajíčka a povrch ku ktorému sú pripútané, počkajte chvíľu, a potom pomaly posuňte vak po povrchu až kým sa neodlepí a premiestnite ho na akýkoľvek predmet nad hladinou v druhom akváriu. Alebo môžete počkať kým sa takmer nevyliahnu - teraz už nezáleží na tom, či sa vak pri prenose roztrhne a dať celý vak na nejaký predmet nad hladinou (skala, vodné rastliny), alebo môžete ich z vaku vybrať ponorením vaku pod vodu a jemne ho trieť medzi prstami. Týmto spôsobom budete mať veľa zdravých malých slimáčikov, ak to urobíte opatrne. Počas prvých dní po vyliahnutí sa živia mäkkými vodnými riasami a zbytkami potravy. Tieto sa obyčajne nachádzajú v ustálenom akváriu, ale v novom akváriu možno ešte nie sú, takže nové akvárium pripravte asi dva týždne pred vyliahnutím, alebo ich krmte maličkými kúskami potravy pre ryby. Po 1-2 týždňoch už budú vedieť jesť to isté, ako dospelé slimáky.

 

Bežné otázky

Môžu sa jablkové slimáky v mojom akváriu premnožiť?
Nie, ich populáciu v akváriu alebo v jazierku viete ľahko kontrolovať. Dospelých slimákov aj vajíčka zbadáte ľahko. Jednoducho ich odtiaľ premiestnite.

Koľko rokov sa dožijú?
Záležiac na druhu, teplote a iných faktoroch, predpokladaná životnosť je jeden až viac než štyri roky.

Môj slimák sa vznáša na hladine už vyše dňa. Zdochol? Čo môžem urobiť?
Nie je zriedkavé vidieť jablkového slimáka vznášať sa na hladine keď má v pľúcach príliž veľa vzduchu. Tiež nie je mimoriadne aby bol slimák neaktívny pár dní a dokonca týždňov, hlavne staršie slimáky. Takže keď pláva po hladine, nemusí to znamenať, že je chorý alebo že zdochol. Zato keď začne páchnuť, alebo je nehybný, je možné že zdochol a mali by ste ho okamžite z akvária vybrať.

Moja ryba je chorá a chcem ju liečiť. Môžu tie chemikálie ublížiť mojim slimákom?
Základným princípom v boji proti chorobám rýb je použitie chemických prípravkov, ktoré zabijú choroboplodné elementy, ale ktoré nemajú žiadny nepriaznivý vplyv na ryby, pretože je veľký rozdiel v neurologickom a metabolickom systéme rýb a choroboplodných elementov. Ale slimáky majú viac spoločného s mnohými chorobami než s rybami, čo sa týka ich reakcie na chemické prípravky. Z toho dôvodu sa doporučuje, aby ste dali slimákov do iného akvária počas používania liekov, ak ste si len nie na sto percent istý, že ten-ktorý liek neobsahuje slimákom škodlivé chemikálie. A keďže mnohé choroboplodné organizmy neprežijú viac než pár dní mimo tela ryby, častá výmena vody v izolačnom akváriu zníži šancu, že sa ryby v prvom akváriu znovu nakazia od slimákov, keď ich vrátite do pôvodného akvária. Výnimkou sa parazity, pre ktoré sú slimáky medzihostiteľom (obyčajne sa to stane s rybou/slimákom prineseným z vonku a nie z obchodu). Krátky zoznam chemikálií, ktoré sú potenciálne toxické pre slimáky, keď použité v liečebných dávkach:
- Malachitová zelená (používa sa na liečenie plesne, Ich, alebo po anglicky: white spot, Velvet alebo Oodinium)
- Rôzne organofosfátové pesticídy, ako formaldehyd, metriphonate, trichlorphon (=dylox, masoten, metriphonate, neguvon), dichlorvos a iné, ktoré sa používajú na liečenie motolíc, červov a iných parazitov.
- Metaldehyd sa používá ako moluskocid.
- Rôzne prípravky obsahujúce meď na liečenie protozoa a plesní.
- Parricide D (Di-N-Butyl Tin Oxid) používa sa na elimináciu hlístov, motolíc, pásomníc a iných parazitických červov.

Počujú slimáky?
Nie, jablkové slimáky nemajú uši a nepočujú.

Ako dobre vidia?
Majú oči ktorými vidia ich okolie, ale veľa od nich neočakávajte. Majú veľmi slabý zrak a rozlišujú len svetlé a tmavé miesta.

Top


Text a ilustrácie: Stijn Ghesquire
Preklad: Gabriela Diosiova